Нема земја за старци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Нема земја за старци
(No Country for Old Man)“
NCFOMr.jpg
Режирано од Џоел Коен
Итан Коен
Продуцент Скот Рудин
Сценарист Кормак МекКарти (роман)
Настапуваат Томи Ли Џонс
Џош Бролин
Хавиер Бардем
Кели Мекдоланд
Вуди Харелсон
Музика Картер Бурвел
Дистрибутер Miramax Films
Paramount Vantage
Премиера 9 ноември 2007
Држава Flag of the United States.svg САД
Јазик англиски
Буџет $25,000,000

Нема земја за старци (англиски: No Country for Old Men) е драмафилм од 2007 год. Филмот е режиран од легендарните браќа Џоел Коен и Итан Коен, во кој улоги имаат Томи Ли Џонс, Џош Бролин и Хавиер Бардем, и е сниман по истоимениот роман.[1][2] Во филмот се зборува за пропадната зделка со дрога после што следи игра на мачка и глушец помеѓу тројца мажи кои меѓусебно се пресретнуваат во пустината во западен Тексас во 80те години.

Филмот има посебно позитивно критики. Роџер Еберт од Chicago Sun- Times го нарече “најдобриот филм кој браќата Коен... го снимиле”. Заслужно филмот освои многу награди на светско ниво, како и најголемата, за најдобар филм на годината на 80то доделување на Оскар.

Улоги[уреди]

Глумци Ликови
Томи Ли Џонс Шериф Ед Томас Бел
Џош Бролин Ливелин Мос
Хавиер Бардем Антон Чигурх
Кели Мекдоналд Карла Џин Мос
Вуди Харелсон Карсон Велс
Тес Харпер Лорета Бел
Бари Корбин Елис

Номинации и награди[уреди]

БАФТА[уреди]

Најдобар филм (номинација)
Најдобра режија (награда) Џоел Коен и Итан Коен
Најдобар спореден актер (награда) Хавиер Бардем
Најдобра споедна актерка (номинација) Кели Мекдоналд
Најдобро адаптирано сценарио (номинација)
Најдобра кинематографија (номинација)
Најдобра монтажа (номинација)
Најдобри звуци (номинација)

Златен глобус[уреди]

Најдобар драма филм (номинација)
Најдобар спореден актер во драма филм (награда) Хавиер Бардем
Најдобра режија во драма филм (награда) Џоел Коен и Итан Коен
Најдобро сценарио (награда)

Оскар[уреди]

Најдобар филм (награда)
Најдобра актер во споредна улога (награда) Хавиер Бардем
Најдобра режија (награда)
Најдобро адаптирано сценарио (награда)
Најдобра кинематографија (номинација)
Најдобра монтажа (номинација)
Најдобра звучна монтажа (номинација)
Најдобри миксани звуци (номинација)

Наводи[уреди]

  1. Thompson, Gary (9 ноември 2007). „Creep in the heart of Texas“. Philadelphia Daily News. http://www.philly.com/dailynews/columnists/gary_thompson/11139467.html. конс. 4 јануари 2004. 
  2. Schwarzbaum, Lisa (7 ноември 2007). „No Country for Old Men“. EW.com. http://www.ew.com/ew/article/0,,20158940,00.html. конс. 4 јануари 2004.