Рака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рака
Gray1231.png
Преден дел.
Латински membrum superius
Греј p.1325

Раката е горниот екстремитет во човековата анатомија. Често овој термин се користи да се означи и дланката, што често доведува до погрешна употреба. Кај животните, овој екстремитет се нарекува горен екстремитет или преден екстремитет.

Состав[уреди]

Раката е составена од следните делови:

Коски[уреди]

Во продолжение следи список на поголемите коски кои можат да се најдат на раката:

Видете исто така[уреди]