Стапало

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стапало
Male Right Foot 1.jpg
Латински pes
Лимф синуси
MeSH Foot
Дорланди/Елзевиер Foot

Стапало е дел од органот нога. Стопалото се наоѓа на самиот крај од ногата и служи за држење на тежината на единката, како и за движење и рамнотежа на телото. Стапалото е составено од поголем број на коски и нерви и секое стапало при нормален развој има пет прсти. Во зависност од видот на единката, прстите завршуваат со нокти, канџи или шепи. Анатомски гледано, стапалото е сложена структура на нерви, мускули, крвни садови и коски кои овозможуваат нормална функција на истото.

Користена литература[уреди]

Видете исто така[уреди]

Надворешни врски[уреди]