Подлактица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Подлактица
Forearm labeled.png
Подлактица.
Латински antebrachium
MeSH Forearm

Подлактицата е дел од органот рака кој се наоѓа помеѓу лактот и рачниот зглоб. Подлактицата е составена од две големи коски кои се наречени радиус и улна.[1] Помеѓу овие две коски се наоѓа мембарана која ги поврзува. Подлактицата е покриена со кожа, додека на предниот дел се наоѓаат влакна што не се толку застапени на задниот дел. На подлактицата се наоѓаат нерви, крвни садови и силни мускули што помагаат при нормалното фукнционирање на раката.

Коски[уреди]

Наводи[уреди]

Видете исто така[уреди]