Синагога Кенеса (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Синагога Кенеса
Караимская кенасса в Киеве 4.jpg
Основни податоци
Место Украина Киев, Украина
Религија јудаизам
Држава Украина
Архитектонски опис
Архитект Владислав Городетски
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Q74156
Завршено 1902

Синагогата Кенеса е верски храм кој се наоѓа во Киев, Украина. Синагогата била дизајнирана од страна на Владислав Городетски, во периодот од 1898 до 1902 година во мавритански стил.

во времето на Втората светска војна, објектот бил значително оштетен. По војната, објектот бил претворен во Украинска куќа на актери како што е и денес. За разлика од повеќето други синагоги во Украина, оваа синагога не е вратена на еврејската заедница во земјата.