Воена катедрала Свети Никола (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Катедрала Свети Никола
Військовий Микільський собор
Kiev military cathedral.jpg
Основни податоци
Место Киев, Украина
Држава Украина
Осветен 1696
Година на рушење 1934
Мреж. место http://www.mykilsky.org.ua/
Архитектонски опис
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил барок
Завршено 1696
Карактеристики

Воената катедрала Свети Никола (украински: Військовий Микільський собор) е поранешна катедрала која се наоѓала во Киев, Украина. Таа претставувала една од воените катедрали на Руската Империја со поглед кон Днепар.

Самиот христијански храм бил дизајниран од страна на Осип Старцев, во стил на барок. Црквата била изградена во 1696 година, а била позната по своите блескави позлатени икони. Камбанеријата била поставена во 18 век.

Во 1934 година, советските власти ја срушиле палатата, а на нејзино место изградиле пионерски дом.