Педагошки музеј (Киев)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Педагошки музеј
Педагогічний музей
Општи информации
Место Липки
Адреса Владимирска улица бр. 57
Град Киев
Земја Украина Украина
Координати 50° СГШ 30° ИГД / 
Проектирање и изградба
Сопственик Школска куќа[1]
Архитект Павло Алјошин
Наводи
wek.kiev.ua

Педагошкиот музеј (украински: Педагогічний музей) е музеј кој се наоѓа во престолнината на Украина, Киев.

Музејот се наоѓа во склоп на Националната академија на педагошки науки на Украина. Се наоѓа во Киевското градско собрание.

Во светот постојат малку музеи од таков вид. Така слични музеи постојат во Франција, Русија, Англија и Бугарија.

Музејот бил основан во 1981 година. Во 1902 година започнал со својата работа. Во текот на првата деценија од своето постоење, музејот бил сместен на различни места, како образовни институции или приватни домови.

Денеска, музејот располага со повеќе од 40.000 експонати. Музејот содржи збирка на книги, документи, фотографии, списанија, учебници и други озбразовни дела.

Наводи[уреди]