Прејди на содржината

Филипинска демократска партија-Национална борба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филипинска демократска партија-
Национална борба
Partido Demokratikong Pilipino-
Lakas ng Bayan (PDP-LABAN)
Претседавач Акилино Пиментел Јр.
Претседател Хехомар Бинај
Главен раководител Хехонар Бинај
Генерален секретар Серхио Осмења III
Основана 1983
Политичка идеологија Неолиберализам
Политичка позиција Центар лево
Меѓународно здружение нема
Бои зелена, златна
Портал http://www.pdplaban.org/
Поврзано Политика на Филипините

Список на партии

Филипинска демократска партија-Национална борба (филипински: Partido Demokratikong Pilipino-Lakas ng Bayan или PDP-Laban) — политичка партија на Филипините. Партијата има 4 од 235 места во сенатот (јуни 2005). Водена е од сегашниот сенатор Акилино Пиментел Јр. (2004-2010).


Филипини

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Филипините


Управување
Политичка Историја · Устав
Извршна
Претседател (список)
Глорија Макапагал-Аројо
20012010

Потпретседател (список)
Ноли де Кастро
20042010

Министерства
(список)

Конгрес
14-ти Конгрес
20072010
Сенат Дом
Претседател
Хуан Понсе Enrile
Претседател
Просперо Ногралес
Правен систем
Врховен суд

Шеф на правдата Рејнато Пуно
Арбитражен · Сандиганбајан
Апелационен суд · Омбудсман

Избори
Изборна комисија
Шеф: Ромео A. Бравнер
Заменик шеф:Хосе Мело
2013 | 2010 | 2007 | 2004 | 2001 | 1998
1995 | 1992 | 1987 | 1986 | Сите
Политички партии
Административна поделба
Главен град
Региони
Покраини
Градови
Општини
Барангаи
Надворешни врски
Влада
Човекови права