Ноли де Кастро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ноли де Касрто
Ноли де Кастро

Во служба
На функција од 
30 јуни 2004

Роден
Партија Koalisyon ng Katapatan at Karanasan sa Kinabukasan (2004)
независен (2001-2004, 2004-)
Сопружник Арлене Синсуат

Мануел "Ноли" Леутерио де Кастро, Jр. (роден на 6 јули 1949) — политичар и поранешен телевизиски новинар на Филипините. Де Кастро беше избран Сенатор во 2001 и беше избран за потпретседател на Филипините во 2004. Трој е исто така и секретар за домаќинство и урбан развој.

Филипини
Coat of Arms of the Philippines.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Филипините


Управување
Политичка Историја · Устав
Извршна
Претседател (список)
Глорија Макапагал-Аројо
20012010

Потпретседател (список)
Ноли де Кастро
20042010

Министерства
(список)

Конгрес
14-ти Конгрес
20072010
Сенат Дом
Претседател
Хуан Понсе Enrile
Претседател
Просперо Ногралес
Правен систем
Врховен суд

Шеф на правдата Рејнато Пуно
Арбитражен · Сандиганбајан
Апелационен суд · Омбудсман

Избори
Изборна комисија
Шеф: Ромео A. Бравнер
Заменик шеф:Хосе Мело
2013 | 2010 | 2007 | 2004 | 2001 | 1998
1995 | 1992 | 1987 | 1986 | Сите
Политички партии
Административна поделба
Главен град
Региони
Покраини
Градови
Општини
Барангаи
Надворешни врски
Влада
Човекови права