Прејди на содржината

Просперо Ногралес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Просперо Ногралес
Просперо Ногралес
Просперо Ногралес
Претседател на Претставничкиот дом
5 февруари 2008сѐ уште
претседател на Lakas-CMD
10 март 2008сѐ уште
Претставник на
Дистриктот Давао

30 јуни 2001
Претставник на
Дистриктот Давао

1989 ,1992
Политичка
партија:
Lakas-CMD
Роден: 30 октомври 1947
Давао
Сопруга: Родора Бендиго

Просперо Ногралес (филипински: Prospero "Boy" C. Nograles) (роден 30 октомври,1947) сегашниот Водител на претставничкиот дом на Филипините. На оваа функција тој е избран на 5 февруари 2008, и е првиот избран водител од Минданао. Почнувајќи од 1989, Ногралес беше 5 пати член на претставнички дом на Филипините, и го претставувашеe дистриктот Давао.

Поврзано[уреди | уреди извор]