Прејди на содржината

Список на претседатели на Филипините

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филипини

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Филипините


Управување
Политичка Историја · Устав
Извршна
Претседател (список)
Глорија Макапагал-Аројо
20012010

Потпретседател (список)
Ноли де Кастро
20042010

Министерства
(список)

Конгрес
14-ти Конгрес
20072010
Сенат Дом
Претседател
Хуан Понсе Enrile
Претседател
Просперо Ногралес
Правен систем
Врховен суд

Шеф на правдата Рејнато Пуно
Арбитражен · Сандиганбајан
Апелационен суд · Омбудсман

Избори
Изборна комисија
Шеф: Ромео A. Бравнер
Заменик шеф:Хосе Мело
2013 | 2010 | 2007 | 2004 | 2001 | 1998
1995 | 1992 | 1987 | 1986 | Сите
Политички партии
Административна поделба
Главен град
Региони
Покраини
Градови
Општини
Барангаи
Надворешни врски
Влада
Човекови права


Ова е целосен список на Филипинските претседатели. Во својата историја Филипините досега имале 14 претседатели.

Претседатели

[уреди | уреди извор]
  Независен
# Претседател Стапил Одстапил Партија Потпретседател Бр. Ера
1 Емилио Агиналдо 24 мај, 1898[1] 1 април, 1901[2] нема нема
(Уставот од 1899 не поддржува потпретседател)
- прво диктаторство
Првата република
Defunct
Водство на Гувернерите на филипинските острови од 1 април, 1901 до 15 ноември, 1935.
2 Мануел Л. Кесон 15 ноември, 1935 1 август, 1944[3] Националистичка Серхио Осмења 1 Комонвелт
2
3 Хосе П. Лаурел 14 октомври, 1943 14 август, 1945[4] Kalibapi
владата е под јапонска окупација
нема
(Уставот од 1943 не поддржува потпретседател.)
- Втора република
4 Серхио Осмења 1 август, 1944 28 мај, 1946 Националистичка vacant 2 Комонвелт
(Обновен)
5 Мануел Рохас 28 мај, 1946 15 април, 1948[5] Либерална Елпидио Кирино 3
Трета република
6 Елпидио Кирино 17 април, 1948 30 декември, 1953 Либерална слободно
Фернандо Лопес 4
7 Рамон Магсајсај 30 декември, 1953 17 март, 1957[6] Националистичка Карлос П. Гарсија 5
8 Карлос П. Гарсија 18 март, 1957 30 декември, 1961 слободно
Диосдадо Макапагал 6
9 Диосадо Макапагал 30 декември, 1961 30 декември, 1965 Либерална Емануел Пелаез 7
10 Фердинанд Маркос 30 декември, 1965 25 февруари, 1986[7] Националистичка Фернандо Лопес 8
9
Килусанг Багонг Липуан vacant 10 Второ диктаторство
"The New Society"
11 Четврта република
Артуро Толентино 12
11 Корасон Акино 25 февруари, 1986[8] 30 јуни, 1992 United Nationalists Democratic Organizations Salvador Laurel
Петта република
12 Фидел В. Рамос 30јуни, 1992 30 јуни, 1998 Lakas-National Union of Christian Democrats-United Muslim Democrats of the Philippines Јозеф Естрада 13
13 Јозеф Естрада 30 јуни, 1998 20 јануари, 2001[9] Laban ng Makabayang Masang Pilipino
(Partido ng Masang Pilipino-водечка coalition)
Глорија Макапагал-Аројо 14
14 Глорија Макапагал-Аројо 20 јануари, 2001 Сегашен Lakas-Christian Muslim Democrats слободно
Теофисто Гингона
Koalisyon ng Katapatan at Karanasan sa Kinabukasan
(Lakas-CMD-led coalition)
Ноли де Кастро 15
  1. Term began when Aguinaldo served as "Dictator of the Philippines".
  2. Term ended when Aguinaldo pledged allegiance to the United States after his capture at Palanan, Isabela.
  3. умрел од туберкулоза во Њујорк.
  4. Завршува поради нападот на САД против Јапонија.
  5. умира од инфаркт.
  6. Умира во авионска несреќа
  7. Оборен со револуција.
  8. Assumed presidency by claiming victory in the disputed 1986 snap election.
  9. Deposed after the Supreme Court declared Estrada as resigned, and the office of the presidency as vacant as a result, after the 2001 EDSA Revolution.


Поврзано

[уреди | уреди извор]