Арбитражен суд на Филипините

Од Википедија — слободната енциклопедија
Филипини
Coat of arms of the Philippines.svg

Оваа статија е дел од темата:
Политика на Филипините


Управување
Политичка Историја · Устав
Извршна
Претседател (список)
Глорија Макапагал-Аројо
20012010

Потпретседател (список)
Ноли де Кастро
20042010

Министерства
(список)

Конгрес
14-ти Конгрес
20072010
Сенат Дом
Претседател
Хуан Понсе Enrile
Претседател
Просперо Ногралес
Правен систем
Врховен суд

Шеф на правдата Рејнато Пуно
Арбитражен · Сандиганбајан
Апелационен суд · Омбудсман

Избори
Изборна комисија
Шеф: Ромео A. Бравнер
Заменик шеф:Хосе Мело
2013 | 2010 | 2007 | 2004 | 2001 | 1998
1995 | 1992 | 1987 | 1986 | Сите
Политички партии
Административна поделба
Главен град
Региони
Покраини
Градови
Општини
Барангаи
Надворешни врски
Влада
Човекови права


Арбитражниот суд на Филипините (Филипински: Hukumang Paghahabol sa Buwis ng Pilipinas[1]) — специјален суд со ограничена јурисдикција, кој го има истото ниво со Апелациониод суд на Филипините. Судот е составен од 5 Асоцијативни судии и 1 Судија претседател. Претседател на овој суд во моментов е Почесниот Судија Ернесто Д. Акоста, кој ја има оваа функција до 21 декември 2012 година. Судската зграда е сместена во Кезон во Метро Манила.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Direktoryo ng mga Ahensiya at Opisyal ng Pamahalaan ng Pilipinas (PDF) (филипински). Kagawaran ng Badyet at Pamamahala (Department of Budget and Management). 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на August 24, 2020. Посетено на September 30, 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

RP CTA.jpg