NGC 6027E

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6027E
NGC 6027E снимена од „Хабл
Податоци од набљудување (епоха J2000)
СоѕвездиеЗмија
Ректасцензија15ч 59м &1000000000000014500000014,5с[1]
Деклинација+20° 45′ &1000000000000005700000057″[1]
Црв. помест.4095 ± 41 км/с[1]
Привидна величина (V)16,7[1]
Особености
ТипSB:0?[1]
Привидна големина (V)0′,8 × 0′,4[1]
Други ознаки
UGC 10116 NED06,[1] PGC 56579[1]

NGC 6027Eплимна опашка на галаксијата NGC 6027,[2] дел од Сејфертовиот Секстет, копмактна галактичка група сместена во соѕвездието Змија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „NASA/IPAC Extragalactic Database“. Results for NGC 6027e. Посетено на 18 април 2007.
  2. „HubbleSite Newscenter“. Results for NGC 6027. Посетено на 18 април 2007.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]