Арп 220

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арп 220


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 51 м 45,6 с
Деклинација -49° 25' 9"
Положбен агол 46°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 6 декември 1899
Други ознаки ESO 201-6

Арп 220 или IC 1127галаксија во соѕвездието Часовник, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1127 се споменува и како ESO 201-6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1127 е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 1127 има привидни димензии од 0,8' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 51 м 45,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -49° 25' 9".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 46°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1127 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13986.

Галаксијата Арп 220 сликана со вселенскиот телескоп Хабл

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]