NGC 6027B

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 6027B
{{{опис}}}
Соѕвездие Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 15 ч 59 м 10,9 с
Деклинација +20° 45' 45"
Положбен агол 42°
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0-a
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 11,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Едуар Жан Мари Стефан
Откриена 20 март 1882
Други ознаки UGC 10116, MCG 4-38-8, CGCG 137-10, IRAS 15570+2053, VV 115, HCG 79C, KUG 1556+208, 7ZW 631, Seyfert Sextet

NGC 6027Bлеќеста галаксија во соѕвездието Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Објектот не претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6027B се споменува и како UGC 10116, MCG 4-38-8, CGCG 137-10, IRAS 15570+2053, VV 115, HCG 79C, KUG 1556+208, 7ZW 631, Seyfert Sextet.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 март 1882 година од страна на Едуар Жан Мари Стефан, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 31,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6027B е од видот S0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 m, додека површинскиот сјај изнесува 11,5 m/лм2.[2] NGC 6027B има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 15 ч 59 м 10,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +20° 45' 45".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 42°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6027B е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 56575. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 155; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1502. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 113.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]