467 Лаура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
467 Лаура
Откривање
Откривач Макс Волф
Откриено во Хајделберг
Откриено 9 јануари 1901
Ознаки
MPC ознака 467
1901 FY; 1954 OE; A924 RG
Орбитални особености
Епоха 4 јануари 2010
Апхел 3,2729632
Перихел 2,6138302
Занесување 0,1119681
1844,4700814
256,54537
Наклон 6,45075
322,62439
91,88696
Физички особености
Димензии 41,96 km
41,96
10,50

467 Лаураастероид од главниот појас. Откриен од страна на Макс Волф на 9 јануари 1901 година во Хајделберг. Привременото име на астероидот било 1901 FY


Надворешни врски[уреди | уреди извор]