3903 Климент Охридски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Климент Охридски
Откривање
Откривач Е.В. Елст
Откриено во Рожен
Откриено 20 септември 1987
Ознаки
MPC ознака 3903
Наречена по
Климент Охридски
1987 SV2
Орбитални особености
Епоха 14 мај 2008
Апхел 3,1693137
Перихел 2,6895955
Занесување 0,0818784
1831,3804289
117,80976
Наклон 1,31172
342,30267
301,80757
Физички особености
12,0

3903 Климент Охридски (1987 SV2) — астероид од главниот појас откриен на 20 септември 1987 г. од белгискиот астроном Ерик Валтер Елст во Роженската опсерваторија кај Чепеларе, Бугарија.

Наречен е во чест на македонскиот светител Климент Охридски.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]