332 Сири

Од Википедија — слободната енциклопедија
332 Сири
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено19 март 1892
Ознаки
Главен појас
Орбитални особености[1]
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел452,589 Gm (3,025 ае)
Перихел377,032 Gm (2,52 ае)
414,811 Gm (2,773 ае)
Занесеност0,091
1686,464 ден. (4,62 a)
17,89 km/s
8,062°
Наклон2,848°
31,692°
298,011°
Физички особености
Димензии40,0 km
9,65[2]

332 Сириастероид од главниот појас во орбита околу Сонцето. Откриен од страна на германскиот астроном Макс Волф на 19 март 1892 година во Хајделберг.

Орбита на астероидот 332 Сири


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yeomans, Donald K., „332 Siri“, JPL Small-Body Database Browser, NASA Jet Propulsion Laboratory, Посетено на 2013-03-25.
  2. Warner, Brian D. (December 2007), „Initial Results of a Dedicated H-G Project“, Bulletin of the Minor Planets Section of the Association of Lunar and Planetary Observers, 34, стр. 113–119, Bibcode:2007MPBu...34..113W.