2000 во музиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во музиката (Табела)
1990199119921993199419951996 •   
199719981999 2000 200120022003
   2004200520062007200820092010
Поврзан временски период или предмет
1997199819992000200120022003
1970-ти1980-ти1990-ти2000-ти2010-ти2020-ти2030-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

2000 година во музиката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари[уреди | уреди извор]

 • јануари - Гери Глитер е ослободен од затвор;
 • јануари - се формирал канадскиот Пост-Хардкор бенд Silverstein;
 • 1 јануари - британскиот композитор Џон Тавенер е прогласен за витез во листата на ново годишните достигнувања;
 • 1 јануари - точно на полноќ во New York City, Prince ја изведува неговата класична песна „1999“ за да ја прослави новиот век;
 • 14 јануари - Ролинг Стоун открива дека двете деца на Melissa Etheridge и нејзиниот партнер, Џули Cypher, беа од Дејвид Крозби.

Февруари[уреди | уреди извор]

Март[уреди | уреди извор]

 • 6 март - Фокси Бровн е повредена во сообраќајна несреќа во Бруклин, Нјујорк, во која нејзината кола удрила во ограда;
 • 13 март - Блинк-182 ја завршуваат нивната европска турнеја одкако нивниот гитарист/вокалист Том Делонг и нивниот тапанар Трејвис Баркер подлегнуваат на стрептокок на грлото;
 • 24 март - По кршење на неговата условна казна, за Ol; Dirty Bastard е одлучено да оди на 90 дневна дијагностичка евалуација на калифорнискиот институт за мажи во Чино, Калофорнија;
 • 28 март - Џими Пејџ го добива судскиот спор против магазинот Ministry.

Април[уреди | уреди извор]

Мај-Септември[уреди | уреди извор]

Септември-Декември[уреди | уреди извор]

 • 23 септември - Исак Стерн го прославува неговиот 80-ти роденден заедно со неговата 40 годишнана како претседател на Carnegie Hall;
 • 1 октомври - Midnight Oil го изведуваат нивниот сингл „Beds are Burning“ на затварањето на летните олимписки игри од 2000 година;
 • 17 октомври - Limp Bizkit го издадоа нивниот трет студиски албум „Chocolate Starfish and the Hot Dog Flavored Water“ продавајќи 1 милион копии во својата деби

недела;

Починати[уреди | уреди извор]