Шлеска азбука

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Шлезиска азбука)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Шлеска азбукалатинична азбука со која се пишува шлескиот јазик. Низ историјата имало неколку предлози кои се користеле за запишување на јазикот, а меѓу првите е азбуката на Феликс Стоер.

Азбуки[уреди | уреди извор]

Азбука на Феликс Стоер[уреди | уреди извор]

Првиот предлог за шлеска азбука е таа на Феликс Стоер, кој ја користел за пишување на неговите поеми. Азбуката имала 30 графеми и осум диграфи.

Букви: A, B, C, Ć, D, E, F, G, H, I, J, K, L, Ł, M, N, Ń, O, P, R, S, Ś, T, U, Ů, W, Y, Z, Ź, Ż

Диграфи: Au, Ch, Cz, Dz, Dź, Dż, Rz и Sz.

Азбука на Тед Јачалик[уреди | уреди извор]

Азбуката на Тед Јачалик се користела во 1990-те и била создадена од Тед Јачалик[1]. Оваа азбука се засновала на стандардната латиница и имала 26 графеми и 15 диграфи. Наместо дикрити, азбуката користела апострофи.

големи букви
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
мали букви
a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z
диграфи
c' ci l' n' ni oo rz s' si z' zi dz dz' dzi drz

Фонетска шлеска азбука[уреди | уреди извор]

Во 2006 имало предлог за шлеска азбука со 32 графеми и четири диграфи.

Букви: A, B, C, Ć, Č, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, Ń, O, P, R, Ř, S, Ś, Š, T, U, Ů, W, Y, Z, Ź, Ž

Диграфи: Ch, Dz, , .

Полска азбука за шлескиот[уреди | уреди извор]

Шлескиот јазик може да се пишува и со полската азбука која ги има следните букви: Букви: A, B, C, Ć, D, E, F, G, H, I, J, K, L, Ł, M, N, Ń, O, Ó, P, R, S, Ś, T, U, W, Y, Z, Ź, Ż

Диграфи: Ch, Cz, Dz, Dź, Dż, Rz, Sz

Оваа азбука најмногу се користи во Полска, во медиумите, училиштата и на Интернет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dyktando 2008 - Ogólnopolskie Dyktando Języka Śląskiego“. Архивирано од изворникот на 2008-10-06. Посетено на 2011-06-29.

Поврзано[уреди | уреди извор]