Целер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Целер
Целер
Целер (Apium graveolens)
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Астериди
Ред: Штитовидни
Семејство: Штитоцветни
Род: Целер
L.
Видови

Во текстот.

Целер или геревиз (науч. Apium graveolens) — мочуришно растение од фамилијата штитоцветни растенија што се одгледува како зеленчук уште од антиката. Целерот има долго фиброзно стебленце кое се стеснува во лисја. Во зависнот од локацијата и сортата, неговите стебла, лисја или хипокотил се јадат или користат во готвење. Прашокот од семе од целер се користи како зачин.

Опис[уреди | уреди извор]

Листовите на целер се иглички до двокрилни со ромбични ливчиња 3-6 см долги и 2-4 см широки. Цветовите се кремасто-бели и се добиваат во густо соединение umbels. Семињата се широко јајцевидни до глобозни, долги и широки. Модерните култив се избрани или за цврсти petioles, лисни стебленца или голем хипокотил.[1] Стебленцето од целер лесно се одвојува на „жици“ кои се снопови аголни коленхима клетки надвор од васкуларниот пакет.[2]

Див целер, Apium graveolens var. graveolens, расте до 1 м (3 ст 3 ин) висок. Целерот е двегодишно растение кое се јавува низ целиот свет. Тој произведува цвеќиња и семиња само во текот на втората година. Се смета дека првото одгледување се случило во регионот на Средоземјето, каде што природните живеалишта биле солени и влажни, или блатни почви во близина на брегот каде целерот растел во агропиро-румицион-растителни заедници.[3]

Северно од Алпите, дивиот целер се наоѓа само во подножје на почви со одредена содржина на сол. Претпочита влажни или влажни, богати со хранливи материи, калливи почви. Не може да се најде во Австрија и е сè поретко во Германија.[4]

Сорта Слика Име Делумно изеден
Целер Apium graveolens var. graveolens Првенствено се одгледува поради дебелото стебло.[5]
Celeriac Apium graveolens var. rapaceum Хипокотилот се јаде како коренест зеленчук.

[6]

Лист од целер Apium graveolens var. secalinum Првенствено се јаде поради големите листови.[7]

Етимологија[уреди | уреди извор]

За прв пат потврден на англиски јазик во 1664 година, зборот „celery“ потекнува од француски céleri, за возврат na италијански seleri, множина од ' „selero“, што доаѓа од доцен латински „selinon“,[8] the latinisation of the старогрчки: σέλινον, "celery".[9][10]

Таксономија[уреди | уреди извор]

Пресек на ребро на целер „Паскал“, ливчето

Целерот беше опишан од Карл Линеј во Том еден од неговите Species Plantarum во 1753 година.[11]

Култивација[уреди | уреди извор]

Растенијата се одгледуваат од семе, се сеат во стаклена градина или отворена градина во зависност од годишното време и по едно или две разредувања и пресадувања, тие достигнуваат висина од 15–20 cм (6–8 ин), засадена во длабоки ровови за поволни за бланширање, што се врши со заземјување за да се исклучи светлината од стеблата. Развојот на самобланширачките сорти на целер, кои не треба да се заземјуваат, доминираат на комерцијалниот и на аматерскиот пазар.[12]

Целерот најпрво се одгледувал како зимски и ранопролетен зеленчук.[13] Се сметало за прочистување тоник да се спротивстави на скробут на зимската изхрана базирана на солено месо без свеж зеленчук.[13] До 19 век, сезоната на целер во Англија била продолжена да трае од почетокот на септември до крајот на април.[14]

Северна Америка[уреди | уреди извор]

Во Северна Америка, комерцијалното производство на целер е доминирано од сортата наречена целер „Паскал“..[1] Градинарите можат да одгледуваат низа сорти, од кои голем број се разликуваат од дивите видови, главно по тоа што имаат стебла од лисја. Тие се распоредени во две класи, бела и црвена. Стеблата растат во тесни, прави, паралелни гроздови и обично се продаваат свежи на тој начин. Се продаваат без корен и останува само мала количина зелен лист.[15]

Стеблата може да се јадат сирови, како состојка во салати или како арома во супи, чорби и печени во тенџере.

Европа[уреди | уреди извор]

Во Европа, друга популарна сорта е celeriac (позната и како корен на целер), Apium graveolens var. „рапацеум“, расте затоа што неговиот хипокотил формира голем корен, од внатре бел. Коренот може да се чува со месеци во зима и најчесто служи како главна состојка во супа. Може да се делка и да се користи во салати. Листовите се користени како зачин; малите стеблата имаат само минимална употреба.[16]

Азија[уреди | уреди извор]

Кинески целер

Кинески целер (Apium graveolens var. secalinum) е сорта од Источна Азија која расте во мочуришни предели. Кинескиот целер има карактеристично тенки стебла и посилен вкус и мирис во споредба со другите сорти. Се користи како арома во супи, а понекогаш и како прилог.

Див целер[уреди | уреди извор]

Дивиот целер има избраздено стебло со листови во облик на клин, целото растение има груб, земјен вкус и специфичен мирис. Стеблата обично не се јадат (освен во супи или чорби во француската кујна), но листовите може да се користат во салати, а неговите семиња се продаваат како зачин.[17] Со одгледувањето и бланширањето, стеблата ги губат својот кисел вкус го добиваат благиот, сладок, ароматичен вкус што го има целерот како растение за салата.

Бидејќи дивиот целер ретко се јаде, но е сепак подложен на истите болести како почесто користени сорти, тој често се отстранува од полињата за да се спречи на преносот на вируси како мозаична болест.[18]

Берба и складирање[уреди | уреди извор]

Ткиво од целер 400x зголемено под светлосен микроскоп

Бербата се одвива кога просечната големина на целерот во полето може да се продава; поради исклучително униформниот раст на културите, полињата се жнеат само еднаш. Листовите се отстрануваат и се собираат; целерот е спакуван според големината и квалитетот (определен според бојата, формата, исправноста и дебелината на петикот, стебленцето и средното реброПредлошка:Разјаснување должина и отсуство на болест, пукнатини, расцепи, оштетување од инсекти и гниење). За време на комерцијалната берба, целерот се пакува во картонски кутии кои содржат помеѓу 36 и 48 стебленца и тежат до 27 kg (60 lb).[19] Под оптимални услови, целерот може да се чува до седум недели од 0–2 °C (32–36 °F).Внатрешните стебленца може да продолжат да растат ако се чуваат на температури над 0 °C (32 °F). Рокот на траење може да се продолжи со пакување на целерот во микро-перфорирана фолија против замаглување.[20] Свежо исечените ливчиња целер се склони кон распаѓање, што може да се спречи или намали со употреба на остри сечила за време на обработката, нежно ракување и соодветна санитација.[21]

Стебленцето од целер може да се зачува преку кисење така што прво ќе се отстранат листовите, а потоа се варат стебленцата во вода пред конечно да се додадат оцет, сол и растително масло.

Сулфити[уреди | уреди извор]

Во минатото, рестораните чувале целер во сад.со вода со конзерванс од зеленчук во прав, но беше откриено дека сулфит во конзервансот предизвикуваат алергиски реакции кај некои луѓе..[22] In 1986, the U.S. Food and Drug Administration banned the use of sulfites on fruits and vegetables intended to be eaten raw.[23]

Корист[уреди | уреди извор]

Етерично масло од семка од целер (Apium graveolens)

Целерот низ светот се јаде како зеленчук. Во Северна Америка се користи крцкавото petiole (лисното стебло). Во Европа хипокотил се користи како неговиот корен. Листовите се со силен вкус и се користат поретко, како арома во супи и чорби или како сушена билка. Целерот, кромидот и пиперките се „свето тројство“ на Креолска кујна на Луизијана и Кајун кујна. Тие го сочинуваат францускиот mirepoix, кој често се користи како основа за сосови и супи. Целерот е главен производ во многу супи.[24]

Листови[уреди | уреди извор]

Листовите на целер често се користат во готвењето за да се додаде благ зачинет вкус на храната, сличен на, но поблаг од црниот пипер. Листовите од целер се погодни да се исушат како зачини за употреба со пржена или печена риба, месо и како дел од мешавина на свежи зачини погодни за употреба во супи и чорби. Може да се јадат и сирови, измешани во салата или како гарнир.[25]

Семки[уреди | уреди извор]

Во умерените земји, целерот се одгледува и заради семето. Всушност, многу мало овошје, овие „семиња“ даваат вредно етерично масло што се користи за парфеми. Маслото содржи хемиско соединение апиола. Семето од целер може да се користи како арома или зачин, или како цели или мелени семиња.

Сол од целер[уреди | уреди извор]

Семето може да се меле и да се меша со сол за да се добие сол од целер. Солта од целер може да се направи од екстракт од корените или со користење на суви лисја. Солта од целер се користи како зачин, во коктели (особено за подобрување на вкусот на коктелите Bloody Mary), на Хот-дог во стилот на Чикаго и во Old Bay Зачини. Слично на тоа, комбинациите на целер во прав и сол се користат за вкус и зачувување на суво свинско месо[26] и други преработки од месо.[27] Природното нитрити во целер делуваат синергетски со додадената сол за лекување на храната.

Семки од целер

Сок од целер[уреди | уреди извор]

Во 2019 година, во Соединетите Американски Држави беше пријавен тренд на пиење сок од целер, врз основа на тврдењата „детоксикација“ објавени на еден блог. Тврдењата немаат научна основа, но трендот предизвика значителен скок на цените на целерот.[28][29]

Хранлива вредност[уреди | уреди извор]

Целер
Енергија67 kJ (16 kcal)
Мононезаситени0,032 г
Витамини
Витамин А (екв.)
(3 %)
22 μг
Витамин Б6
(Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „,“ %)
0,074 мг
Фолна кис. 9)
(9 %)
36 μг
Витамин Б12
(Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „,“ %)
0,00 μг
Витамин Ц
(Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „,“ %)
3,1 мг
Витамин Д
(0 %)
0 МЕ
Витамин Е
(Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „,“ %)
0,27 мг
Витамин К
(28 %)
29,3 мг
Постотоците се приближно пресметани според препораките за возрасни лица во САД.

Референтната порција целер од 100 г обезбедува 67 kilojoules (16 kilocalories) енергија на храна и се состои од околу 95% вода, 3% јаглехидратиs, 1% белковина и содржи занемарливи масти (табела). Целерот е богат извор на витамин К, обезбедувајќи околу 28% од Дневна вредност, без други витамини или минерали во значителна содржина.

Алергии[уреди | уреди извор]

Целерот е меѓу малата група на намирници кои можат да предизвикаат алергиски реакции; за луѓето со алергија на целер, изложеноста може да предизвика потенцијално фатална анафилактичен шок.[30] Cases of allergic reaction to ingestion of celery root have also been reported in pollen-sensitive individuals resulting in gastrointestinal disorders and other symptoms, although in most cases, celery sensitivity is not considered clinically significant.[31] Во Европската унија, храната што содржи или може да содржи целер, дури и само трагови, мора да биде јасно означена.[32]

Растението Apium graveolens има оцена OPALS скала за алергија од 4 од 10, што укажува на умерен потенцијал за предизвикување алергиски реакции, влошени со прекумерна употреба на истото растение во текот на градина.[33] Целерот предизвика осип на кожата и вкрстени реакции со моркови и амброзија.[33]

Хемија[уреди | уреди извор]

Главните хемикалии одговорни за аромата и вкусот на целерот се бутилфталид и седанолид.[34]

Историја[уреди | уреди извор]

Селинунте дидрахма монета со лист „селинон“ (целер), в. 515–470 пр.н.е.

Даниел Зохари и Марија Хопф[35] забележуваат дека листовите од целер биле дел од венците пронајдени во гробницата на фараонот Тутанкамон (починал 1323 пр.н.е.), и целерот мерикарп датиран во седмиот век п.н.е. биле пронајдени во Хераион на Самос. Сепак, тие забележуваат дека бидејќи A. graveolens диво расте во овие области, тешко е да се определи дали овие остатоци претставуваат диви или култивирани форми. Само во класично време е сигурно дека целерот бил одгледуван.

М. Фрагиска споменува археолошки пронајдок на целер кој датира од 9 век п.н.е., во Кастанас; сепак, книжевните докази за Стара Грција се многу пообилни. Во Илијада на Хомер, коњите на Мирмидоните пасат по дивиот целер што расте во мочуриштата на Троја и во Одисеја , се спомнуваат ливадите со виолетова и дива целер што ја опкружуваат пештерата Калипсо.[36]

Во „Капитуларницата“ на Карло Велики, составена в. 800, apium се појавува, како и olisatum, или александар, меѓу лековитите билки и зеленчук што франкскиот император сакал да ги види како расте.[37] Во некој подоцнежен момент во средновековна Европа, целерот ги заменил александрите.

Доцното пристигнување на целерот во англиската кујна е краен производ на долгата традиција на селекција на семиња потребна за да се намали горчината на сокот и да се зголемат неговите шеќери. До 1699 година, Џон Евелин можел да го препорача во неговата Acetaria. Дискурс за Салати: „Селери, apium Italicum, (и од семејството Петроселин) бил порано непознат за нас (не многу одамна од во Италија) е жежок и подарежлив вид Macedonian Persley или Smallage... и поради неговиот висок и благодарен вкус, секогаш се става среде Големиот Салет, на нашите великани маси и на гозбите на преторите, како благодатта на целиот одбор“.[38]

Целерот незначително се појавува во колонијалните американски градини; неговите кулинарски ограничувања се рефлектираат во набљудувањето на авторот на A Tractise on Gardening, by a Citizen of Virginia дека тој е „еден од видовите магдонос.“[39] Нејзиниот прв проширен третман во печатена форма беше во „Календар на американскиот градинар“ на Бернард М'Махон (1806).[40]

По средината на 19 век, континуираните избори за рафинирана остра текстура и вкус го донеле целерот на американските трпези, каде што се служел во вазни со целер за да се посолува и јаде сиров. Целерот бил толку популарен во Соединетите Држави во 1800-тите и раните 1900-ти што New York Public Library historical menu archive покажува дека тој бил третото најпопуларно јадење во менијата во Њујорк за тоа време. Во тие денови целерот чинел повеќе од кавијарот, бидејќи било тешко да се одгледува. Имало многу сорти на целер во тоа време кои повеќе не постојат бидејќи тешко се одгледуваат.[41]

Културни претставувања[уреди | уреди извор]

Apium илустрација од Herbarium на Barbarus Apuleius, 1400г.

хтонски симбол кај античките Грци, се вели дека целерот никнал од крвта на Кадмилос, татко на Кабеири, хтонските божества прославени во Самотракија , Лемнос и Теба. Зачинетиот мирис и темната боја на листовите ја поттикнале оваа поврзаност со култот на смртта. Во Стара Грција, листовите од целер се користеле како венци за мртвите, а венците на победниците на Истмските игри прво биле направени од целер пред да бидат заменети со круни направени од бор. Според Плиниј Постариот[42] во Ахаја, венецот што го носеле победниците на светите Немејски игри бил исто така направен од целер.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 de Vilmorin, Roger L. (1950). „Pascal celery and its origin“. Journal of the New York Botanical Garden. 51 (602): 39–41.
 2. Peterson, R. L.; Peterson, Carol A.; Melville, L.H. (2008). Предавање анатомија на растенија преку креативни лабораториски вежби. National Research Council Press. ISBN 9780660197982. OCLC 512819711.
 3. Erich, Oberdorfer (2001). Pflanzensoziologische Exkursionsflora für Deutschland und angrenzende Gebiete. E. Улмер. ISBN 978-3800131310. OCLC 875386204. Занемарен непознатиот параметар |страници= (help)
 4. Fischer, Manfred A.; Günter, Gottschlich (2008). Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol : Bestimmungsbuch für alle in der Republik Österreich, im Fürstentum Liechtenstein und in der Autonomen Provinz Bozen / Südtirol (Italien) wildwachsenden sowie die wichtigsten kultivierten Gefässpflanzen (Farnpflanzen und Samenpflanzen) mit Angaben über ihre Ökologie und Verbreitung (германски). Oberösterreichisches Landesmuseum. стр. 849. ISBN 9783854741879. OCLC 886822563.
 5. „Celery“. www.bbcgoodfood.com. Посетено на 2022-04-23.
 6. „Celeriac“. www.bbcgoodfood.com. 2022-04-23. Посетено на 2022-04-23.
 7. Baessler, Liz (2020-12-17). „Celery Leaf Info: Learn About Growing Celery As Herb Plants“. www.gardeningknowhow.com. Посетено на 2022-04-23.
 8. Lewis, Charlton T.; Short, Charles (уред.). „selinon“. A Latin Dictionary. Perseus Digital Library, Tufts University.
 9. Liddell, Henry George; Scott, Robert (уред.). „σέλινον“. A Greek-English Lexicon. Perseus Digital Library, Tufts University.
 10. „celery“. Etymonline.com.
 11. Празен навод (help)
 12. „How to grow celery / RHS Gardening“. www.rhs.org.uk (англиски). Посетено на 2022-01-04.
 13. 13,0 13,1 Ody, Penelope (March 15, 1993). The Complete Medicinal Herbal. Dorling Kindersley. стр. 37.
 14. William Robinson and W. P. Thomson (1920). The Vegetable Garden (3. изд.). New York, E.P. Dutton and company. стр. 227.
 15. „Celery: A History of Celery - Food Reference Articles“. www.foodreference.com. Посетено на 2022-02-17.
 16. Schuchert, Wolfgang. „Celeriac (Apium graveolens L. var. rapaceum)“. Crop Exhibition. Max Planck Institute for Plant Breeding Research. Архивирано од изворникот на 20 May 2012. Посетено на 28 January 2012.
 17. „Smallage“. Practically Edible: The World's Biggest Food Encyclopedia. Архивирано од изворникот на 2008-10-10. Посетено на 2009-05-03.
 18. Wellman, F (February 1937). „Control of Southern Celery Mosaic in Florida by Removing Weeds That Serve as Sources of Mosaic Infection“. United States Department of Agriculture. 54 (8): 1–16. Архивирано од изворникот на 2017-04-25. Посетено на 21 April 2017.
 19. Takele, Etaferahu. „Celery Production: Sample Costs and Profitability Analysis“ (PDF). UC Davis. University of California Agriculture and Natural Resources. Посетено на 16 April 2017.
 20. Rizzo, V (January 2009). „Effects of packaging on shelf life of fresh celery“. Journal of Food Engineering. 90 (1): 124–128. doi:10.1016/j.jfoodeng.2008.06.011.
 21. Cantwell, M; Suslow, T. (2002-06-10). „Celery: Recommendations for Maintaining Postharvest Quality“. Post-harvest technology research and information center. Архивирано од изворникот на 2008-04-23. Посетено на 2008-03-04.
 22. Feldman D, Schwan K (2005). How Does Aspirin Find a Headache?. HarperCollins. стр. 208. ISBN 978-0-06-074094-8.
 23. Fortin ND (2009). Food Regulation: Law, Science, Policy and Practice. John Wiley and Sons. стр. 288. ISBN 978-0-470-12709-4.
 24. „Celery - Ingredient“. FineCooking (англиски). Архивирано од изворникот на 2017-05-22. Посетено на 2021-10-08.
 25. „How to Use Celery Leaves“. FoodPrint (англиски). 2019-10-15. Посетено на 2022-02-17.
 26. „Hot Dogs, Bacon, Celery Powder and Cancer Risk - American Institute for Cancer Research %“. American Institute for Cancer Research. 26 July 2017. Посетено на 15 September 2020.
 27. „Duped In The Deli Aisle? 'No Nitrates Added' Labels Are Often Misleading“. NPR.org (англиски). Посетено на 15 September 2020.
 28. Meltzer, Marisa (June 27, 2019). „Why Is Everyone Drinking Celery Juice as if It Will Save Them From Dying?“. Архивирано од изворникот на 2022-01-01 – преку NYTimes.com.
 29. Uguen-Csenge, Eva (29 March 2019). „Celery prices soar as juice shops struggle to meet demand from latest health fad“. CBC News. Посетено на 9 January 2020.
 30. Celestin, J; Heiner, DC (1993). „Food-induced anaphylaxis“. The Western Journal of Medicine. 158 (6): 610–1. PMC 1311786. PMID 8337856.
 31. Roersch, C. (October 2016). „Medicinal plants in the Dominican Republic and their possible role in public health care“. Acta Horticulturae (1125): 249–254. doi:10.17660/actahortic.2016.1125.31. ISSN 0567-7572.
 32. „Food labelling and packaging in international trade“. General labelling standards for the UK and EU.
 33. 33,0 33,1 Ogren, Thomas Leo (2015). The Allergy-Fighting Garden. Berkeley: Ten Speed Press. ISBN 9781607744917.
 34. Wilson, Charles Welthy III (1970). „Relative recovery and identification of carbonyl compounds from celery essential oil“. Journal of Food Science. 35 (6): 766–768. doi:10.1111/j.1365-2621.1970.tb01989.x.
 35. D. Zohary and M. Hopf, Domestication of Plants in the Old World, (3rd ed. 2000) p.202.
 36. Megaloudi, Fragiska (2005). „Wild and Cultivated Vegetables, Herbs and Spices in Greek Antiquity (900 B.C. to 400 B.C.)“. Environmental Archaeology. 10 (1): 73–82. doi:10.1179/146141005790083858.
 37. „Oldcook : Capitulary of Charlemagne, De villis vel curtis imperialibus“. www.oldcook.com.
 38. Evelyn, J. (2005) [1699]. Acetaria: A Discourse of Sallets. B. Tooke; The Women's Auxiliary of Brooklyn Botanic Garden; Project Gutenberg.
 39. Quoted in Ann Leighton, American Gardens in the Eighteenth Century, 1976, p. 199.
 40. „David Shields, "American Heritage Vegetables". Архивирано од изворникот на 2015-10-01. Посетено на 2016-11-27.
 41. „When Celery Was More Special Than Caviar“. Sporkful podcast.
 42. Плиниј Постариот, Природна историја XIX.46.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 
   Ризницата има содржини поврзани со: