Стив Вај

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Стиви Веи)
Стив Ваj

75%
Роден 6 јуни 1960
во Карле Плејс, Њујорк
Жанр(ови) Инструментален рок
Хард рок
Поврзан(и) Дејвид Ли Рот
Whitesnake
Alcatrazz
Френк Запа
G3
Гитари Ibanez JEM
Активен 1981 - денес
Мрежно место Официјално мрежно место

Стивен Сиро Вај (англиски: Steven Siro Vai) (роден на 6 јуни 1960 во Њујорк) е американски гитарист-виртуоз, композитор, и продуцент, забележлив по тоа што ја добил наградата Греми (заедно со девет номинации) и често споменуван како влијание од многу гитаристи уште од 80-тите.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Додека растел, младиот Вај се заинтересирал за рок гигантите како Џими Хендрикс, Alice Cooper и Led Zeppelin што довело да започне да изучува да свири на гитара. Пред да се запише на музичкото училиште Беркли, Стив често свирел со неговиот учител и другар гитарски виртуоз Џо Сатриани и свирел во бројни локални групи. Тој го признава влијанието на многу гитаристи, меѓу кои и Џеф Бек и фузискиот виртуоз Алан Холдсворт.

Други активности[уреди | уреди извор]

Вај ја поседува Favored Nations, компанија за снимање и издавање на албуми,[1] чијашто специјалност е меѓународно откривање и зачувување на таленти.

Вај е оженет за Пија Мајоко, поранешна басистка на Vixen, која што може да биде видена во Hardbodies. Стив и Пиа имаат две деца, Џулијан Ејнџел и Фајр.[2] Во неговото слободно време, Вај ужива во пчеларството, и произведениот мед Вај редовно го продава за неговата задолжбина „Make a Noise“. [1] Архивирано на 14 март 2006 г.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Соло албуми[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Marshall, Clay (29 June 2002). „Artists Take Control of the Music“. Billboard. стр. 22–. Посетено на 21 June 2017.
  2. „Vai.com - The Official Steve Vai Website“. www.vai.com. Посетено на 2022-02-02.
G3
Постојани членови
Џо Сатриани | Стив Ваи
Поканети гитаристи: Ерик Џонсон | Адријан Лег | Кени Вејн Шепард | Роберт Фрип | Мајкл Шенкер | Ули Јон Рот | Џон Петручи | Ингви Малмстин
Дискографија
Албуми и DVD: G3: Live in Concert | G3: Rockin' in the Free World | G3: Live in Denver | G3: Live in Tokyo
Whitesnake
Членови
Дејвид Кавердејл - Даг Олдрич - Реб Бич - Јураја Дафи - Томи Олдриџ - Тимоти Друри
Поранешни членови: Џон Лорд - Дејв Даул - Ијан Пејс - Коузи Пауел - Дени Кармаси - Нил Муреј - Руди Сарзо
Пит Гил - Берни Марсден - Мел Гели - Мику Муди - Џон Сајкс - Адријан Ванденберг - Вивиан Кембел - Стив Ваи - Ворен ДеМартини
Дискографија

Студиски албуми: Snakebite - Trouble - Lovehunter - Ready an' Willing - Come an' Get It - Saints & Sinners - Slide It In - Whitesnake - Slip of the Tongue - Restless Heart -

Албуми во живо: Live...In the Heart of the City - Starkers in Tokyo - Live: In The Shadow Of The Blues