Sex and Religion

Од Википедија — слободната енциклопедија
Sex and Religion
Омотот на албумот
Студиски албум на Стив Ваи
Издаден 27 јули, 1993
Снимен 1993
Жанр Прогресивен метал Инструментален рок
Времетраење 59:18
Издавач Epic
Продуцент Стив Ваи
Албуми на Стив Ваи
Претходен албум
Passion and Warfare
(1984)
Следен албум
Alien Love Secrets
(1995)

Sex and Religion е албум на Стив Ваи презентиран едноставно под името Ваи. На него се појавуваат Strapping Young Lad и вокалистот и гитаристот на The Devin Townsend Band - Девин Таунсенд на вокали пред тој да започне со било кој од своите групи. Девин исто така ја ко-напишал песната „Pig“. За овој албум, Ваи посакал да состави група која ги вклучувала него, Таунсенд, Тери Боцио и Т.М. Стивенс. По турнејата за албумот, групата се разделила.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „An Earth Dweller's Return“
 2. „Here and Now“
 3. „In My Dreams With You“
 4. „Still My Bleeding Heart“
 5. „Sex & Religion“
 6. „Dirty Black Hole“
 7. „Touching Tongues“
 8. „State of Grace“
 9. „Survive“
 10. „Pig“
 11. „The Road to MT. Calvary“
 12. „Down Deep into the Pain“
 13. „Rescue Me or Bury Me“