Alien Love Secrets

Од Википедија — слободната енциклопедија
Alien Love Secrets
Омотот на албумот
Мини-албум на Стив Ваи
Издаден 1994
Снимен 21 март, 1995
Жанр Инструментален рок
Времетраење 33:34
Издавач Epic
Продуцент Стив Ваи
Албуми на Стив Ваи
Претходен албум
Sex and Religion
(1994)
Следен албум
Fire Garden
(1996)

Alien Love Secrets е мини-албум на Стив Ваи од 1995. Бил напишан како дело исклучиво со гитара, бас и тапани и минималистичко присуство на клавијатури. Alien Love Secrets бил издаден во средината на процесот на снимањето на албумот од 1996 Fire Garden, бидејќи Ваи сакал да има континуирано создавање на албуми, а на 70+ минутите на Fire Garden им требало многу време да бидат издадени во прифатилив интервал по Sex and Religion. Забележителни песни се „Bad Horsie“ (која потекнува од риф кој Ваи го иссвирил во филмот Crossroads), „Ya-Yo Gakk“, која е заснована на снимања од вокалите на неговиот млад син и „The Boy from Seattle“ во која Ваи настапува во стилот на Џими Хендрикс.

Список на песни[уреди | уреди извор]

  1. „Bad Horsie“ – 5:51
  2. „Juice“ – 3:44
  3. „Die to Live“ – 3:53
  4. „The Boy from Seattle“ – 5:04
  5. „Ya-Yo Gakk“ – 2:52
  6. „Kill the Guy With the Ball/The God Eaters“ – 7:02
  7. „Tender Surrender“ – 5:03