Passion and Warfare

Од Википедија — слободната енциклопедија
Passion and Warfare
Омотот на албумот
Студиски албум на Стив Ваи
Издаден Септември, 1990
Снимен 1989 & 1990
Жанр Експериментален рок, Инструментален рок
Времетраење 52:43
Издавач Relativity/Epic
Продуцент Стив Ваи
Албуми на Стив Ваи
Претходен албум
Flex-Able
(1984)
Следен албум
Sex and Religion
(1993)

Passion and Warfare е инструментален албум на Стив Ваи. Двапати добил добил платинеста сертификација. Бил напишан базирајќи се на серија на секвенци на соништа кои Ваи ги сонувал како помлад, и во гитарската музичка книга на албумот, Ваи го сумира како „Џими Хендрикс го среќава Исус Христос на забава која Бен Хур ја организирал за Мел Бланк“. Сè било снимено во студиото 'The Mothership' во неговиот дом во Холивудските Ридови, зграда од 1600 квадратни стапки каде што неговите гитарски делови за албумот на Whitesnake „Slip of the Tongue“ биле исто така снимени. Ваи има многу чудни техники на снимање, и една за песните на Passion and Warfare, „For the Love of God“, постел 10 дена за да си ја достигне посакуваната состојба на умот за која што мислел дека ќе му го даде чувството на свирењето во песната.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „Liberty“ – 2:02
 2. „Erotic Nightmares“ – 4:13
 3. „The Animal“ – 3:55
 4. „Answers“ – 2:41
 5. „The Riddle“ – 6:22
 6. „Ballerina 12/24“ – 1:45
 7. For The Love of God“ – 6:02
 8. „The Audience Is Listening“ – 5:30
 9. „I Would Love To“ – 3:40
 10. „Blue Powder“ – 4:44
 11. „Greasy Kid's Stuff“ – 2:57
 12. „Alien Water Kiss“ – 1:10
 13. „Sisters“ – 4:07
 14. „Love Secrets“ – 3:35