Стеаринска киселина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стеаринска киселина
Stearic acid.svg
Stearic-acid-3D-balls.png
Stearinsäure auf Uhrglas.jpg
Назнаки
57-11-4 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
PubChem 5281
Својства
Хемиска формула C18H36O2
Моларна маса 284.48 g mol−1
Густина 0.847 g/cm3 at 70 °C
Точка на топење

69.6 °C, 343 K, 157 °F

Точка на вриење

383 °C, 656 K, 721 °F

Индекс на прекршување (nD) 1.4299
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Стеаринската киселина е заситена масна киселина со 18 јаглеродна атоми. Солите и естрите на стеаринската киселина се нарекуваат стеарати.