Мелисинска киселина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелисинска киселина
Melissic acid.svg
Назнаки
506-50-3 Yes check.svgОк
ChemSpider 10039 X mark.svgН
3Д-модел (Jmol) Слика
PubChem 10471
UNII HLT2OTQ105 Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Дополнителни податоци
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (провери)
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Мелисинска киселина (или триаконтаноинска киселина) — органско соединение со формула CH3(CH2)28CO2H. Спаѓа во групата на заситени масни киселини со многу долги ланци. По облик е бела и цврста, растворлива во органски растворувачи. Мелисинската киселина го добила името по грчкиот збор мелиса (μέλισσα) што значи „пчела“[1], бидејќи природно се среќава во пчелиниот восок.

Добивање[уреди | уреди извор]

n-триаконтаноинската киселина е добиена по вештачки пат од Блајберг и Улрих (1931) и Г. М. Робинсон.[2]

Самосоставување[уреди | уреди извор]

Триаконтаноинската киселина и триаконтанмидот (CH3(CH2)28-CONH2) можат да се самосостават.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. μέλισσα, Грчко-македонски речник на офф.нет
  2. Chibnall, Albert Charles; Ernest Frank Williams; Alfred Louis Latner; Stephen Harvey Piper (1933). „The isolation of n-triacontanol from lucerne wax“. Biochemical Journal. 27 (6): 1885–1888. doi:10.1042/bj0271885. PMC 1253114. PMID 16745314.
  3. Weinbach, Susan P.; Kristian Kjaer; Jens Als-Nielsen; Meir Lahav; Leslie Leiserowitz (мај 1993). „Self-assembled Langmuir monolayers and trilayers at the air-formamide interface“. Journal of Physical Chemistry. 97 (20): 5200–5203. doi:10.1021/j100122a003.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]