Олеинска киселина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олеинска киселина
Oleic acid
Oleic-acid-3D-vdW.png
Назнаки
112-80-1 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL8659 X mark.svgН
ChemSpider 393217 X mark.svgН
1054
Jmol-3D слики Слика
Својства
Молекулска формула C18H34O2
Моларна маса 282.4614 g/mol
Изглед Pale yellow or brownish yellow oily liquid with lard-like odor
Густина 0.895 g/mL
Точка на топење

13-14 °C (286 K)

Точка на вриење

360 °C (633 K) (760mm Hg)

Растворливост во вода Нерастворлива
Растворливост во метанол Растворлива
Штетност
MSDS JT Baker
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Олеинската киселина незаситена масна киселина, која ја има во некои животни и зеленчук. Нејзината формула е CH3(CH2)7CH=CH(CH2)7COOH. Како незаситена виша масна киселина влегува во состав на маслата: маслиново, ореово, од кикиритки и др.