Арахидонска киселина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арахидонска киселина
Structural formula of arachidonic acid
Arachidonic acid spacefill.png
Arachidonic acid2.png
Систематско име (5Z,8Z,11Z,14Z)-Icosa-5,8,11,14-tetraenoic acid[1]
Назнаки
506-32-1 Yes check.svgОк
3DMet B00061
Beilstein Навод 1713889
ChEBI CHEBI:15843 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL15594 Yes check.svgОк
ChemSpider 392692 Yes check.svgОк
DrugBank DB04557 X mark.svgН
EC број 208-033-4
2391
Jmol-3D слики Слика
KEGG C00219 X mark.svgН
MeSH Arachidonic+acid
PubChem 444899
RTECS број CE6675000
UNII 27YG812J1I Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Густина 0.922 g/cm3
Точка на топење
Точка на вриење
log P 6.994
Киселост (pKa) 4.752
Штетност
R-фрази R19
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
1
0
 
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Арахидонската киселина is a полинезаситена омега-6 масна киселина 20:4(ω-6), или 20:4(5,8,11,14).[2]

Биологија[уреди | уреди извор]

Арахидонската киселина е полинезаситена масна киселина присутна во фосфолипидите (особено во фосфатидилетаноламините, фосфатидилхолините и фосфатидилинозитидите) во клеточните мембрани, и е присутна во големи количини во мозокот, мускулите и црниот дроб. Скелетните мускули се значајно место на ретенција на арахидонската киселина, при што околу 10-20% од содржината на фосфолипидните масни киселини отпаѓа на арахидонската.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Pubchem. „5,8,11,14-Eicosatetraenoic acid | C20H32O2 - PubChem“. pubchem.ncbi.nlm.nih.gov. Посетено на 2016-03-31.
  2. „IUPAC Lipid nomenclature: Appendix A: names of and symbols for higher fatty acids“. www.sbcs.qmul.ac.uk.
  3. Smith, GI; Atherton, P; Reeds, DN; Mohammed, BS; Rankin, D; Rennie, MJ; Mittendorfer, B (Sep 2011). „Omega-3 polyunsaturated fatty acids augment the muscle protein anabolic response to hyperinsulinaemia-hyperaminoacidaemia in healthy young and middle-aged men and women“. Clinical Science. 121 (6): 267–78. doi:10.1042/cs20100597. PMC 3499967. PMID 21501117.