Список на нискобуџетни авиопревозници

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Следува список на нискобуџетни авиопревозници подредени според матичната земја. Нискобуџетен авиопревозник е авиокомпанија која генерално нуди ниски цени во замена за елиминирање на многу традиционални патнички услуги.

Африка[уреди | уреди извор]

Mango Boeing 737

Египет Египет

Кенија Кенија

Мароко Мароко

 Мозамбик

 ЈАР

 Танзанија

 Зимбабве

Америка[уреди | уреди извор]

Southwest Airlines е најголемиот нискобуџетен авиопревозник во светот.

 Аргентина

 Бразил

 Канада

 Чиле

 Колумбија

 Костарика

 Доминиканска Република

 Хондурас

 Мексико

 Перу

 САД

Азија[уреди | уреди извор]

Airbus A320 на AirAsia на Меѓународниот аеродром Куала Лумпур. Овој нискобуџетен авиопревозник е најголемиот на континентот.

 Камбоџа

Народна Република Кина НР Кина

 Хонгконг

Индија Индија

 Индонезија

Flag of Japan.svg Јапонија

 Киргистан

 Малезија

 Пакистан

Филипини Филипини

 Сингапур

 Јужна Кореја

 Тајван

 Тајланд

 Виетнам

Блискиот Исток[уреди | уреди извор]

Flydubai Boeing 737-800 се приближува на Дубаи

 Јордан

 Оман

 Саудиска Арабија

 ОАР

Европа[уреди | уреди извор]

Ryanair Boeing 737-800. Ryanair е најголемиот нискобуџетен авиопревозник во Европа и втор најголем во светот.
Eurowings Airbus A320-200
WOW air Airbus A321-200

 Австрија

 Азербејџан

 Чешка

 Франција

 Германија

 Унгарија

 Исланд

 Ирска

 Италија

 Латвија

 Молдавија

 Холандија

 Норвешка

 Романија

 Русија

 Шпанија

 Швајцарија

 Турција

 Обединето Кралство

Океанија[уреди | уреди извор]

Австралија Австралија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Flybondi official website
  2. 2,0 2,1 2,2 Vowles, Timothy M.; Lück, Michael (2016). „Low Cost Carriers in the USA and Canada“. Во Gross, Sven; Lück, Michael (уред.). The Low Cost Carrier Worldwide. New York: Routledge. ISBN 9781317025054.
  3. Jet Smart official website