Wizz Air

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виз Ер Унгарија
IATA ICAO Ознака
W6[1] WZZ WIZZ
Основансептември 2003 г.
Работни бази
Подружницинема
Летала187 (2023)
Одредишта196 (2023)
ГеслоNow we can all fly.
Сега сите можеме да летаме.
Матично претпријатиеWizz Air Holdings- Vlada na Ungarija
СедиштеБудимпешта,  Унгарија
РаководствоВилијам Франке (директор)
Јосеф Варади (извршен директор)
Дидерик Пен (главен оперативен офицер)
Приходи€1,571.2 милиони (2017)[2]
Работен прилив€246.7 милиони (2017)[2]
Нето-приходи€246 милиони (2017)[2]
Мрежо местоhttps://wizzair.com/mk-mk#/
Laurus Offices Building B, the head office of Wizz Air

Wizz Air Hungary или Виз Ер Унгарија (унгарски: Wizz Air Hungary Légiközlekedési Kft.) — унгарска нискобуџетна авиокомпанија во сопственост на влада на Унгарија со седиште во Аеродром Лиц Ференц Будимпешта.

Виз ер Ербас А320

Авиокомпанијата обично опслужува споредни аеродроми низ Европа, Израел и Обидинетите Арапски Емирати.[3] Има најголема флота од сите унгарски авиокомпании. Моментално опслужува 42 земји.[3]

Дестинации[уреди | уреди извор]

Дестинации на Wizz Air [4][5]
2023
Град Аеродром Дестинации Забелешки
Скопје Меѓународен аеродром Скопје Базел/Милуз, Бове, Берлин-Шенефелд, Братислава, Будимпешта, Шарлероа, Келн/Бон, Копенхаген, Дортмунд, Ајндховен, Фридрихсхафен, Гетеборг, Хан, Хамбург, Хановер, Лондон–Лутон, Луксембург, Малме, Малта, Меминген, Милано-Малпенза, Нирнберг, Рим-Чампино, Сандефјорд, Стокхолм–Скавста, Тревизо
Сезонски: Барселона, Векше
Охрид Аеродром Свети Апостол Павле Базел/Милуз, Виена
Сезонски: Лондон–Лутон

Флота[уреди | уреди извор]

Флотата на Виз Ер ги вклучува следниве авиони (во август 2022) :

Авион Вкупно Патници Забелешки
Ербас A320-200 55 180 3 за Виз Ер UK
Airbus A320нео 6 186
Ербас A321-200 41 230 6 за Виз Ер UK
Ербас A321нео 53 239 4 за Виз Ер Абу Даби

8 за Виз Ер UK

Ербас A330-200 1 Карго
Вкупно 156

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „IATA - Airline and Airport Code Search“. iata.org. Посетено на 1 мај 2015.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Annual Results 2017“ (PDF). Wizz Air. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-08. Посетено на 26 May 2017.
  3. 3,0 3,1 „Wizz Air“. wizzair.com. Посетено на 13 јуни 2015.
  4. „Wizz Air Online Booking“. Wizz Air (англиски).
  5. „Wizz Air Map“. Wizz Air (англиски).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]