Аеродром Братислава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Братислава

Letisko M. R. Štefánika
Flughafen M. R. Štefánik
Податотека:Bratislava airport logo.png
Општо
Аеродромски видPublic
ОператорAirport Bratislava, a.s. (BTS)
Служи заБратислава, Словачка и
Виена, Австрија
Отворен1951
Јазол заAirExplore
Насочен град кон
Надм. височина436 ст / 133 м
Координати48°10′12″N 17°12′46″E / 48.17000° СГШ; 17.21278° ИГД / 48.17000; 17.21278Координати: 48°10′12″N 17°12′46″E / 48.17000° СГШ; 17.21278° ИГД / 48.17000; 17.21278
Мрежно местоbts.aero
Карта
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Писта
Правец Должина Површина
м ст
04/22 2.900 9.515 Concrete
13/31 3.190 10.466 Concrete
Статистика (2020)
Патници405,097 82%
Movements30,366 11,0%
КаргоTBA
Source: Bratislava Airport press release [1]

Аеродром М. Р. Штефаник (словачки: Letisko M. R. Štefánika; германски: Flughafen M. R. Štefánik) (IATA: BTSICAO: LZIB), исто така наречен – Аеродром Братислава (словачки: Letisko Bratislava; германски: Flughafen Pressburg или Flughafen Bratislava) или Братислава-Иванка, сместен приближно 9 kм (30,000 ст) североисточно од градскиот центар на Братислава, на територија од три општини (Братислава-Ружинов, Братислава-Вракуња и Иванка при Дунав). Тој е најголем меѓународен аеродром во Словачка. Кратко по независноста на Словачка во 1993, бил преименуван по генералот Милан Растислав Штефаник, чиј авион се срушил во близина на Братислава во 1919. Аеродромот е во сопственост и управуван од Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a.s. (BTS). Од септември 2014 компанијата е во целосна сопственост на Словачката Република преку Министерството за транспорт, градежништво и регионален развој.[1]

Братислава е база за Ryanair, AirExplore, и Smartwings Slovakia.

Братислава ја опслужува и Меѓународниот аеродром Виена сместен на 49 kiloметарs (30.4 ми) западно од градскиот центар. Спротивно на тоа, Аеродромот Братислава може да служи како евтина алтернатива за луѓето од Виена и соседните области.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Bratislava Airport Annual Report 2014“ (PDF).