Прејди на содржината

Аеродром Ајндховен

Координати: 51°27′00″N 005°22′28″E / 51.45000° СГШ; 5.37444° ИГД / 51.45000; 5.37444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Ајндховен

Ајндховен воздушна база

Vliegbasis Eindhoven

(Advanced Landing Ground B-78)
Општо
Аеродромски видЦивилен / Воен
СопственикШипхол Групација (51%)
ОператорEindhoven Airport N.V.
RNLAF Vliegbasis Eindhoven
Служи заАјндховен, Холандија
МестоположбаАјндховен, Северен Брабант
Насочен град конТрансавија
Надм. височина74 ст / 23 м
Координати51°27′00″N 005°22′28″E / 51.45000° СГШ; 5.37444° ИГД / 51.45000; 5.37444
Мрежно местоeindhovenairport.nl/en
Писта
Правец Должина Површина
м ст
03/21[1] 3.000 9.842 Tarmac
Статистика (2019)
Passengers6,700,000 7,2%
Aircraft movements41,640 6,2%
Source: AIP from AIS the Netherlands,[1] Eindhoven Airport News[2]

Аеродромот во Ајндховен (IATA: EINICAO: EHEH) е аеродром сместен 7,6 километри западно од Ајндховен во покраината Северен Брабант, Холандија. Според бројот на опслужени патници, тој е втор по големина аеродром во Холандија, со 6,2 милиони патници во 2018 година (далеку зад Шипхол, кој опслужува повеќе од 70 милиони патници).[3][4] Аеродромот е користен за цивилниот и воениот сообраќај.

Аеродором Ајндховен

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Предлошка:AIP NL
  2. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-09-23. Посетено на 2020-12-13.
  3. „Schiphol Transport and Traffic statistics“. Schiphol Group. 13 June 2014. Архивирано од изворникот на 28 November 2016. Посетено на 13 June 2014.
  4. „Eindhoven Airport verwerkt meer passagiers | NU - Het laatste nieuws het eerst op NU.nl“. www.nu.nl. 2017-12-20. Посетено на 2018-10-16.