Илко Стефановски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.210 бајти ,  пред 6 месеци
нема опис на уредувањето
с (Непотребен параметар, removed: |language=македонски (3))
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
'''Илко Стефановски''' ({{роден во|Битола}}, {{роден на|4|ноември|1952}} - {{починал во|Битола}}, {{починал на|6|декември|2011}}) — македонски театарски и филмски глумец, првенец на [[Народен театар - Битола|Битолскиот народен театар]].<ref>{{наведено списание|date=2004|journal=Културен живот|publisher=Културно-просветна заедница на Македонија}}</ref>
 
== Филмографија ==
{| border=1 cellspacing=0 cellpadding=3
| '''Година'''
| '''Филм'''
| '''Улога'''
|-
| 1975. || [[Волшебното самарче (телевизиска серија) |Волшебното самарче]] ТВ-серија ||
|-
| 1979. || [[Наши години]] ТВ-серија ||
|-
| 1979. || [[Жена од малтер]] ТВ-филм ||
|-
| 1982. || [[Слана во цутот на бадемите]] ТВ-филм ||
|-
| 1992. || [[Време, живот (филм) |Време, живот]] ТВ-филм ||
|-
| 1998. || [[Салон Хармони]] ТВ-серија ||
|-
| 1998. || [[Збогум на 20-ти век]] ТВ-филм ||
|-
| 2000. || [[Погрешно време (телевизиска серија) |Погрешно време]] ТВ-серија || Бошко
|-
| 2001. || [[Прашина (филм) |Прашина]] ТВ-филм ||
|-
| 2005. || [[Крчма на патот кон Европа]] ТВ-филм || Ангел
|-
| 2007. || [[Сенки (филм) |Сенки]] ТВ-филм ||
|-
| 2012. || [[Трето полувреме (филм) |Трето полувреме]] ТВ-серија ||
|}
 
==Животопис==
Анонимен корисник

Прегледник