Разлика помеѓу преработките на „Ема Вотсон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 75 бајти ,  пред 11 месец
нема опис на уредувањето
|years_active = 1999–сè уште
}}
'''Ема Шарлот Дуер Вотсон''' ({{lang-en|Emma Charlotte Duerre Watson}}, родена {{Родена|15|април|1990}}) е [[Франција|француско]]-[[Обединетое Кралство|британска]]англиска [[глумица]],<ref name="gofbio">{{Наведена мрежна страница | publisher=harrypotter.warnerbros.co.uk | title=Warner Bros. Official site | work=(Adobe Flash: click appropriate actor's image, click "Actor Bio") | url=http://harrypotter.warnerbros.co.uk/gobletoffire/master/index.html |access-date=28 март 2006}}</ref> која се прославила со улогата на [[Хермиона Гренџер]], една од трите главни улоги во филмскиот серијал за „[[Хари Потер (филмски серијал)|Хари Потер]]“.
 
==Животопис==
Вотсон одржувала врска со британскиот играч на [[рагби]] Метју Џени, но врската се распаднала на крајот на [[2014]] година. Потоа, во медиумите се појавиле гласови дека тајно се гледала со британскиот принц Хари. Меѓутоа, во [[февруари]] [[2015]] година, на својот профил на „[[Твитер]]“, Вотсон ги демантирала таквите озборувања.<ref>„За наводната врска со принцот Хари“, ''Утрински весник'', година XVI, број 4718, вторник, 24 февруари 2015, стр. 24.</ref>
 
==Филмска кариера==
Вотсон била одбрана да ја глуми Хермиона кога имала само девет години, а претходно имала глумено само во училишни претстави.<ref>{{наведени вести|url=http://movies.nytimes.com/person/300014/Emma-Watson|accessdate=2008-01-12|title=Emma Watson|publisher=The New York Times}}</ref> Од [[2001]] до 2007 година, таа глумела во пет филма од серијалот за „Хари Потер“, заедно со [[Даниел Редклиф]] и [[Руперт Гринт]], а глумела и во последните две продолженија: „[[Хари Потер и Полукрвниот Принц (филм)|Хари Потер и Полукрвниот Принц]]“ од [[2009]] година, како и во двата дела од „[[Хари Потер и Реликвиите на смртта (филм)|Хари Потер и Реликвиите на смрта]]“.<ref name=trio-returns>{{cite press release|url=http://www.newswire.ca/en/releases/archive/March2007/23/c6173.html|title=Daniel Radcliffe, Rupert Grint and Emma Watson to Reprise Roles in the Final Two Instalments of Warner Bros. Pictures' ''Harry Potter'' Film Franchise|date=2007-03-23|accessdate=2007-03-23|publisher=[[Warner Bros.]]}}</ref> За работата во серијалот за „Хари Потер“ Вотсон има добиено неколку награди, а заработила над 10 милиони [[долар]]и.<ref name="Money">{{наведени вести |last=Stenzhorn |first=Stefan |title=Potter star Watson "rich enough to retire" |publisher=[[RTÉ]].ie Entertainment |date=2007-07-27 |url=http://www.emmaempire.net/archives/news.en.4339.html |accessdate=2007-07-27}}</ref>
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Вотсон}}
[[Категорија:Родени во 1990 година]]
[[Категорија:Англиски глумциглумици]]
[[Категорија:Апсолвенти на Брауновиот универзитет]]

Прегледник