Ное (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ное (англиски: Noah) е американски филм од 2014 година, во режија на Дарен Аронофски. Главните улоги ги толкуваат: Расел Кроу, Џенифер Конели, Реј Винстон, Ема Вотсон и Ентони Хопкинс.

Содржина[уреди | уреди извор]

Поради гревовите на луѓето, Господ предизвикува потоп, кој го уништува целито свет. Ное (го игра Кроу) сонува два сона во кои го гледа доаѓањето на Потопот што ќе го уништи животот на Земјата. Но, тој добива инструкции од Господ да направи брод во кој ќе собере по еден пар од сите живи суштества и на тој начин да го спаси живиот свет. Меѓутоа, неговиот план за спасување на семејството е попречен од злобниот Тубал-Каин и од неговата дегенерирана армија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 865, 23.1.2015, стр. 21.