Разлика помеѓу преработките на „Џуд Ло“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 11 месец
с
→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: актерката → глумицата using AWB
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: актерката → глумицата using AWB)
 
==Животопис==
Ло бил свршен со актеркатаглумицата [[Сиена Милер]], но уште додека траела нивната врска, тој ја изневерил со 26-годишната дадилка Дејзи Рајт. Случката се случила во [[Њу Орлеанс]], каде Ло го снимал [[филм]]от „[[Сите луѓе на кралот]]“. Подоцна, таа била отпуштена од работа од неговата сопруга, а дадилката ја објавила својата приказна во британскиот таблоид „[[Сандеј мирор]]“. По скандалот, Ло јавно се извинил, но сепак, во [[ноември]] [[2006]] година, неговата свршеница го напуштила.<ref>Наташа Спирова, „Џад Лоу падна на дадилката, на Лопез слабост ѝ се танчерите“, ''Антена'', број 852, 24.20.2014, стр. 12-13.</ref>
==Филмска кариера==
Својата актерска кариера ја започнал во [[Национален младински музички театар|Националниот музички младински театар]] во [[1987]] година и својата прва филмска улога ја добил во [[1989]] година. По настапувањето во филмовите режирани од [[Ендру Никол]], [[Клинт Иствуд]] и [[Дејвид Кроненберг]], тој бил номиниран за оскар за најдобра споредна машка улога во [[1999]] година за улогата во филмнот [[Талентираниот Господин Рипли]]. Во [[2000]] година тој ја добил и наградата за најдобра машка споредна улога на ''Британската Академија''. Во [[2006]] година тој бил еден од најпрофитабилните филмски ѕвезди.<ref name="chinadaily.com.cn">[http://www.chinadaily.com.cn/entertainment/2006-04/10/content_564548.htm "Tom Cruise and Hanks Top New Power List"], ''[[World Entertainment News Network]]'', 10 април 2006.</ref>

Прегледник