Студена планина

Од Википедија — слободната енциклопедија

Студена планина (англиски: Cold Mountain) е американски филм, во режија на Ентони Мингела. Главните улоги ги толкуваат: Џад Ло и Никол Кидман.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се одвива за време на последните денови од Граѓанската војна во САД. Иман е млад војник, кој и покрај повредата, брза да се врати дома, на својот имот на Студена планина, каде го чека неговата сакана Ада. За време на неговото отсуство, Ада се спријателува со Руби, која ѝ помага да ја води фармата од татко и. Во меѓувреме, за време на патувањето до дома, Иман среќава многу интересни луѓе.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 842, 15.8.2014, стр. 25.
  2. Антена, број 865, 23.1.2015, стр. 22.