Хуго (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хуго (англиски: Hugo) - американски филм од 2011 година, во режија на Мартин Скорсезе. Главните улоги во филмот ги толкуваат: Аса Батерфилд, Клое Грејс Морец и Емили Мортимер.

Содржина[уреди | уреди извор]

Хуго е дванаесетгодишно момче, кое нема родители и живее покрај ѕидините на железничката станица во Париз. Со помош на едно необично девојче, Хуго ја почнува потрагата по татко му, кој таинствено исчезнал. Кога ќе ја открие тајната на неговото исчезнување, Хуго започнува волшебно патување, кое ќе промени сè околу него.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Хуго“, Вест, година XVII, 6,7 и 8 јануари 2017, стр. 28.