Шерлок Холмс (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Шерлок Холмс (Sherlock Holmes)“
Sherlock holmes ver5.jpg
Официјален постер
Режисер Гај Ричи
Продуцент Џоел Силвер
Лајонел Виграм
Сценарист

Мајкл Роберт Џонсон
Ентони Пекам


Сајмон Кинберг
Лајонел Виграм
(сценарио)
Артур Конан Дојл
(ликови)
Настапуваат Роберт Дауни Џуниор
Џад Ло
Рејчел МекАдамс
Марк Стронг
Жанр акција
мистерија
Музика Ханс Цимер
Дистрибутер Warner Bros. Pictures
Премиера 25 декември 2009 САД
Времетраење 128 мин.
Држава  САД
Јазик англиски
Буџет $90 милиони[1]
Бруто заработка $462,134,198[2]
Следен Шерлок Холмс 2 (2011)

Шерлок Холмс (англиски: Sherlock Holmes) е американски акцијафилм од 2009 год. Филмот е сниман според истоимениот лик создаден од Сер Артур Конан Дојл. Филмот е режиран од веќе докажаниот Гај Ричи. Во филмот има доста хумор, така што неговиот жанр не може точно да се предвиди.

Премиерата во САД на филмот беше оддржана на 25 декември 2009.

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Шерлок Холмс (Роберт Дауни Џуниор) се прославил со пронаоѓање на вистини во најсложените мистерии. Со помош на неговиот сојузник од доверба, Џон Вотсон (Џад Ло), ги фаќа криминалците од сите видови, ослонувајќи се на својата единствена моќ на запазување, и неверојатни вештини. Но, сега над Лондон се спрема бура, закана со каква Шерлок никогаш не се соочил, но всушност тоа е оној предизвик кој отсекогаш го барал.

После низа брутални, и ритуални убиства, Холмс и Вотсон, во последен момент ја спасуваат најновата жртва и го разоткриваат убиец, лорд Блеквуд, но кога Но Блеквуд се држи до своето ветување, неговото воскреснување го плаши Лондон. Но, за Холмс играта уште трае. Во трка за да ја спречи смртоносната игра на Блеквуд, Холмс и Вотсон паѓаат во свет на црна магија и нови технологии, каде логиката понекогаш е најдоброто оружје за борба против криминалот, и каде добриот удар на десницата е често доволно да се изврши задачата.

Улоги[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Fritz, Ben (28 декември, 2009). „Holiday box-office take is highest in recent history“. Los Angeles Times. Tribune Company. http://www.latimes.com/business/la-fi-ct-boxoffice28-2009dec28,0,1741915.story. посет. 31 јануари 2010 г. „Warner Bros.' new version of the British detective, portrayed by Robert Downey Jr., had a very good start given its $90-million production budget.“ 
  2. „Sherlock Holmes (2009)“. Box Office Mojo. IMDb. http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=sherlockholmes.htm. посет. 21 февруари 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]