Д-р Вотсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Џон Вотсон“ пренасочува тука. За останати употреби, видете ја страницата за појаснување.
Д-р Џон Х. Вотсон
Лик од Шерлок Холмс
Paget holmes.png
Д-р Вотсон и Шерлок Холмс, илустрација на Сидни Пеџет.
Прво појавување Студија во светлоцрвено
Последно појавување "Неговото последно поклонување"
Создаден од Сер Артур Конан Дојл
Информации
Пол машко
Занимање лекар
Титула Доктор
Сопружник Мери Морстан (сопруга)
Националност Англичанец

Доктор Џон Вотсон е измислен карактер, пријател, соработник и биографер на Шерлок Холмс, измислениот славен детектив создаден од Сер Артур Конан Дојл. Според разните приказни поврзани за него и Шерлок Холмс, Др. Џон Вотсон е роден на 7 август 1852 со целосно име како Џон Хемиш Вотсон. Во приказните, Вотсон живее со Шерлок Холмс на 221Б Бејкер Стрит и по професија бил лекар.

Џон Вотсон е прераскажувачот на приказните за Шерлок Холмс, поточно во четири романи и 52 од 56 приказни. Две од останатите четири се прераскажани од самиот Шерлок Холмс а две од трето лице.