Враќањето на Шерлок Холмс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Враќањето на Шерлок Холмс  
Return of sherlock holmes.jpg
Корица на првото издание на книгата.
Автор Артур Конан Дојл
Наслов на
оригиналот
The Return of Sherlock Holmes
Илустратор Сидни Пеџет
Земја Обединето Кралство
Јазик англиски
Серијал Шерлок Холмс
Жанр(ови) детективски расказ
Издавач Џорџ Њунес
Издадена 1905[1]
Медиум печатено
Страници 403
Претходна Баскервилски пес
Следна Долината на стравот

Враќањето на Шерлок Холмс е збирка раскази со Шерлок Холмс од писателот Артур Конан Дојл, првобитно издадени во 1903-1904.

Историја[уреди | уреди извор]

Книгата за прв пат била издадена на 7 март 1905 г. од издавачот Џорџ Њунс и во колонијално издание од Лонгманс. Тираж при првото печатење: 30.000. За американското издание од Меклур, Филипс & Др. се испечатели уште 28.000 примероци.

Ова била првата збирка по 1893, кога Холмс „умира“ во „Финалниот проблем“. Откога го издал Баскервилскиот пес во 1901 год. (иако дејствието е пред Холмсовата смрт) Дојл бил под голем притисок да го оживее неговиот славен лик.

Раскази[уреди | уреди извор]

Оваа збирка содржи раскази чие дејствие се одвива во 1894 год., со тоа што му го дава на Холмс периодот од 1891 до 1894 год. за да го објасни „Големиот јаз“ за време на кој секој мислел дека тој е мртов.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]