Неговото последно поклонување

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неговото последно поклонување
His Last Bow 1917 cover.jpg
Насловна страница на првото издание
АвторАртур Конан Дојл
ИлустраторРичард Гутшмид
Изработувач на
корицата
Џозеф ван Абе
ЗемјаВелика Британија
Јазиканглиски
СеријалШерлок Холмс
Жанрдетективска фикција
ИздавачJohn Murray
Издадена
22 октомври1917
Медиумпечатено(тврд повез)
Страници305
ПретходнаДолината на стравот 
СледнаАрхивот на Шерлок Холмс 

„Неговото последно поклонување: Некои сеќавања на Шерлок Холмс“ (англиски: His Last Bow: Some Reminiscences of Sherlock Holmes) е збирка раскази од 1917 година која содржи претходно објавени кратки раскази за Шерлок Холмс, објавена од страна на Артур Конан Дојл. Покрај стандардните кратки раскази кои се вклучуваат во збирката, скоро секое издание вклучува и предговор прераскажан од гледната точка на Џон Вотсон.

Опис[уреди | уреди извор]

Книгата била објавена во Велика Британија од издавачката куќа Џон Мари во октомври 1917 година. Во САД била објавена од Џорџ Х. Доран.[1]

Шест од приказните биле објавени во списанието „Стренд“ (The Strand Magazine) во периодот од септември 1908 и декември 1913.[2][3] Списанието ја објавила приказната „Преноќилиштето Вистерија“ под насловот „Сеќавањата на Шерлок Холмс“ и била поделена во два дела, “Исклучителниот случај на Џон Скот Еклс“ и “Тигарот од Сан Педро“.[4] Последната приказна „Неговото последно поклонување“ (1917) е епилог на воената служба на Холмс и била објавена во Колиерс на 22 септември 1917 година - еден месец пред премиерата на книгата на 22 октомври.[2][3]

Содржина[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cawthorne, Nigel (2011). A Brief History of Sherlock Holmes. Running Press. стр. 138. ISBN 978-0762444083.
  2. 2,0 2,1 „His Last Bow“. De Encyclopédie de Conan Doyle & Sherlock Holmes. Société Sherlock Holmes de France. Посетено на 21 January 2014.
  3. 3,0 3,1 „His Last Bow: Some Reminiscences of Sherlock Holmes“. De Encyclopédie de Conan Doyle & Sherlock Holmes. Société Sherlock Holmes de France. Посетено на 21 January 2014.
  4. Doyle, Arthur Conan (October 1979). The Sherlock Holmes Omnibus (2 illustrated. изд.). John Murray. ISBN 071953691X.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]