Прејди на содржината

Инспектор Лестрад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џ. Лестрад
лик од Шерлок Холмс
Инспекторот апси осомничена личност, Сидни Пеџет.
Прво појавувањеСтудија во светлоцрвено
Последно појавување"Три Гаридеба"
СоздавачАртур Конан Дојл
Информации
Полмаж
ЗвањеДетектив-инспектор
НационалностБританец

Инспектор Џ. Лестрад или г. Лестрад[1] е измислен лик кој се појавува во романите и расказите за Шерлок Холмс. Ликот е измислен од авторот на серијалот, Артур Конан Дојл. Името е инспирирано од еден негов пријател од времето кога бил студент во Универзитетот во Единбург, некојси Џозеф Александар Лестрад. Во приказните инспекторот е опишан како човек од мало лице и со темни очи. Тој работи за Скотланд Јард и често е замешан во истрагите на Шерлок Холмс.

Појавувања во приказните[уреди | уреди извор]

случај дартум на случајот датум на објавување место
Студија во светлоцрвено 1881 1887 Лондон
"Картонската кутија" 1890 1893 Лондон
"Знаменитиот ерген" 1888 1892 Лондон
"Мистеријата во Боскомбската долина" 1889 1891 Хирфордшир
Баскервилски пес 1889 1901 Девон
"Празната куќа" 1894 1903 Лондон
"Втората дамка" 1888 1905 Лондон
"Норвудскиот градежник" 1894 1903 Јужен Норвуд
"Плановите Брус-Партингто" 1895 1908 Вулвич
"Чарлс Август Милвертон" непознато 1904 Хемпстид, сега Лондон.
"Шест Наполеони" 1900 1904 Лондон
"Исчезнувањето на Лејди Франсес Карфакс" 1901 1911 Лозана
"Три Гарибеда" 1902 1924 Мидлсакс

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Jones, Daniel; Gimson, Alfred C. (1977) [1917]. Everyman's English Pronunciation Dictionary. Everyman's Reference Library (14. изд.). London: J. M. Dent & Sons. ISBN 0-460-03029-9.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • "Starring Sherlock Holmes" David Stuart Davies; Titan Books, 2001