Мемоарите на Шерлок Холмс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корицата на Мемоарите на Шерлок Холмс

Мемоарите на Шерлок Холмс е збирка од раскази со Шерлок Холмс од писателот Артур Конан Дојл, првобитно издадени во 1894 година.

Раскази[уреди | уреди извор]

Расказите од Мемоарите се:

Поврзано[уреди | уреди извор]