Отровниот ремен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Отровниот ремен  
Корица на првото издание
Корица на првото издание
АвторСер Артур Конан Дојл
Наслов на
оригиналот
The Poison Belt
ЗемјаОбединетото Кралство
Јазиканглиски
СеријалПрофесор Челенџер
Жанр(ови)научна фантастика
ИздавачHodder & Stoughton
Издадена1912
ПретходнаИзгубенот свет
СледнаЗемјата на маглата

Отровниот ремен е втор роман на Сер Артур Конан Дојл напишан за Професор Челенџер во 1913 година, точно пред почетокот на Првата светска војна. Приказната се одвива во џингла- поточно во замислена џунгла во собата на Професор Челенџер. Тоа е последната приказна напишана за Челенџер сè до 1920 година, кога спиритуализамот зазема главна преокупација во животот на Сер Артур Конан Дојл.