Машина за дезинтеграција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Машина за дезинтеграција  
Автор Сер Артур Конан Дојл
Наслов на
оригиналот
The Disintegration Machine
Земја Обединетото Кралство
Јазик англиски
Серијал Професор Челенџер
Жанр(ови) научна фантастика
Издадена 1929
Претходна Земјата на маглата
Следна Кога светот врисна

Машината за дезинтеграција е многу мала приказна напишана од страна на Сер Артур Конан Дојл. Книгата за прв пат била објавена во 1929 година. Приказната обработува откривање на машина што е способна за дисинтеграција на објекти и повторно да ги формира истите како што биле. Приказната е дел од серијалот книги и приказни за Професор Челенџер.