Прејди на содржината

Машина за дезинтеграција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Машина за дезинтеграција
АвторСер Артур Конан Дојл
Изворен насловThe Disintegration Machine
ЗемјаОбединетото Кралство
Јазиканглиски
СеријалПрофесор Челенџер
Жанрнаучна фантастика
Издадена
1929
ПретходнаЗемјата на маглата 
СледнаКога светот врисна 

Машината за дезинтеграција е многу мала приказна напишана од страна на Сер Артур Конан Дојл. Книгата за првпат била објавена во 1929 година. Приказната обработува откривање на машина што е способна за дисинтеграција на објекти и повторно да ги формира истите како што биле. Приказната е дел од серијалот книги и приказни за Професор Челенџер.