Мика Кларк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Мика Кларк“
"Micah Clarke"
 
Автор Сер Артур Конан Дојл
Земја Обединетото Кралство
Јазик англиски
Жанр(ови) историски роман
Издавач Longmans, Green & Co.
Издадена 1889
Медиум Печатена (Hardback)
Страници 424 страници

Мика Кларк (англиски: Micah Clarke) е историско-авантуристички роман напишан од Сер Артур Конан Дојл. Романот се базира на Бунтот од Монмаут од 1685 година во Англија.

Главни ликови[уреди | уреди извор]

  • Мика Кларк
  • Бубен Локарби
  • Десимус Саксон
  • Сер Гервас Џером

Историски личности присутни во книгата[уреди | уреди извор]