Земјата на маглата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Земјата на маглата
Корица на првото издание
Корица на првото издание
АвторСер Артур Конан Дојл
Наслов на
оригиналот
The Land of Mist
ЗемјаОбединетото Кралство
Јазиканглиски
СеријалПрофесор Челенџер
Жанрнаучна фантастика
ИздавачHutchinson & Co
Издадена
1926
ПретходнаОтровниот каиш 
СледнаМашина за дисинтеграција 

Земјата на маглата е книга напишана од Сер Артур Конан Дојл во 1926 година. Иако романот е дел од серијалот за Професор Челенџер, сепак во книгата се обработива животот на неговата ќерка Енид и нејзините колеги. После смртта на синот на Дојл, неговиот брат и двата внуци, и како додатно на тоа спиритуализамот на Дојли, во книгата доста е застапен спиритуализмот.